جستجوجستجوتماس با مسئولينارتباط با ماورود اعضا و ثبت نام جدیدورود اعضا و ثبت نام جدیدنقشه سایتنقشه سایتاعضای هیأت علمیاعضای هیأت علمیدانشجویاندانشجویانصفحه اصلی
EN/العربیه
۱۳۹۸ دوشنبه ۲ ارديبهشت
height=25
13 آبان؛ روز ملّي مبارزه با استكبار 13 آبان؛ روز ملّي مبارزه با استكبار

سيزده آبان روز تسخير لانه جاسوسي آمريكا به دست دانشجويان پيرو خط امام و روز مبارزه با استكبار جهاني گرامي باد.
روز 13 آبان كه در تقويم نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به عنوان روز مبارزه با استكبار جهاني نام‌گذاري شده يادآور سه واقعه مهم در تاريخ معاصر ايران است كه در سه دوره مختلف رخ داده و به همين دليل اين روز را در تاريخ كشور به عنوان روزي به يادماندني به ثبت رسانده است.

 

در روز 13 آبان 1343، مأموران رژيم شاه، حضرت امام خميني(ره) را در قم دستگير و به دستور آمريكا، به تركيه تبعيد كردند. در روز 13 آبان 1357، دانش آموزان تهراني در اعتراض به دخالت هاي آمريكا در ايران، راه پيمايي كردند، ولي دژخيمان رژيم شاه، به آنان حمله كرد و آنان را به خاك و خون كشيد. در روز 13 آبان 1358، دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، لانه ي جاسوسي آمريكا را در تهران تسخير كردند و جاسوسان آمريكايي را به گروگان گرفتند. بدين ترتيب، مبارزه ي ضد آمريكايي مردم ايران، ابعاد جديدتري پيدا كرد. بنابراين، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اين روز را به روز «ملّي مبارزه با استكبار» نام گذاري كردند.

 

تبعيد امام خميني به تركيه در 13 آبان 1343
كاپيتولاسيون يا حق قضاوت كنسولي حقي است كه به اتباع بيگانه داده مي‌شود و آنها را ازشمول قوانين كشور مصون و مستثني مي‌كند؛ درواقع در صورت ارتكاب جرم در خاك كشور، دولت ميزبان حق محاكمه آن مجرم را ندارد. كاپيتولاسيون ريشه در استعمار دارد و كشورهاي استعمارگر اين قانون را به كشورهاي ضعيف تحت‌ سلطه تحميل مي‌كردند؛ كاپيتولاسيون درايران طي معاهده تركمانچاي براي اتباع روسيه به رسميت شناخته شد و پس ازآن برخي كشورهاي استعمارگر ديگر، اين امتياز نامشروع را بعلت ضعف حكومت هاي قاجاريه كسب كردند؛ اما، كاپيتولاسيون در سال 1306، تحت فشار افكار عمومي و فضاي حاكم بر روابط بين‌الملل پس از جنگ اول جهاني لغو گرديد.

 

هنوز بيش از 3 دهه از الغاي كاپيتولاسيون نمي‌گذشت كه محمدرضا پهلوي احياگر مجدد آن شد. كابينه اسدالله علم در سيزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پيشنهاد آمريكا مبني‌بر اعطاي مصونيت قضايي به اتباع آمريكايي را به صورت يك لايحه قانوني در هيأت دولت تصويب كرد. چندي بعد اين خبر به حضرت امام رسيد و ايشان را به خروش و فرياد واداشت به طوري كه در4 آبان 1343 ايشان طي نطقي تاريخي به رسوايي اين اقدام ننگين پرداختند.

 

فرازهايي از سخنراني ايشان چنين بود: « ... دولت با كمال وقاحت از اين امر ننگين طرفداري كرد، ملت ايران را از سگ‌هاي آمريكايي پست‌تر كردند. اگر چنانچه كسي يك سگ آمريكايي را زير بگيرد، بازخواست از او مي‌كنند؛‌ اگر شاه ايران يك سگ آمريكايي را زير بگيرد بازخواست مي‌كنند و اگر چنانچه يك آشپز آمريكايي شاه ايران را زير بگيرد، مرجع ايران را زير بگيرد، بزرگترين مقام ايران را زير بگيرد، هيچ كس حق تعرض ندارد...». رژيم كه در طول دو سالي كه امام قيام كرده بودند، نتوانسته بود با هيچ شيوه‌اي، ايشان را آرام كند، تنها يك راه پيش پاي خود مي‌ديد و آن تبعيد امام بود. در شب 13 آبان 1343، صدها كماندو به همراه مزدوران ساواك به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ايشان را دستگير و به تهران منتقل كردند و سپس با يك هواپيماي نظامي ايشان را به تركيه تبعيد كردند. اين سرآغار هجرتي بود كه 14 سال بعد پيروزي انقلاب اسلامي را به بار آورد.

 

استكبار,13 آبان روز ملي مبارزه با استكبار,روز ملّي مبارزه با استكبار

در 13 آبان سال 1357 تعداد زيادي از دانش آموزان توسط رژيم پهلوي كشته و زخمي شدند

 

 كشتار بي‌رحمانه دانش‌آموزان در 13 آبان 1357

در جريان مبارزات ملت ايران عليه رژيم طاغوت، صبح روز 13 آبان 1357 تعداد زيادي از دانش‌آموزان براي پيوستن به تظاهركنندگان با تعطيل كردن مدارس راهي دانشگاه تهران شدند و به جمع دانشجويان پيوستند. با هجوم مأموران شاه به دانشگاه، صدها دانش‌آموز و دانشجو با گلوله‌هاي آتشين به خاك و خون غلتيدند و به شهادت رسيدند.

 

تسخير لانه جاسوسي ـ روز مبارزه با استكبار جهاني 13 آبان 1358
در ابتداي انقلاب و زمان حكومت دولت موقت با هدف وادار كردن آمريكا به استرداد شاه و اموال ملت ايران، دانشجويان تصميم به اشغال سفارت آمريكا گرفتند. دانشجويان از دانشگاه‌هاي تهران، پلي‌تكنيك، صنعتي شريف، شهيد بهشتي و ... گرد هم آمدند و طي يك راهپيمايي تا سفارت آمريكا از ديوارهاي سفارت بالا رفته و عليرغم مقاومت محافظين و آمريكايي‌ها، سفارت را به تصرف كامل درآوردند.

 

در هنگام تسخير سفارت، آمريكايي‌ها به سرعت مشغول نابود كردن بسياري از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌هاي خود شدند ولي پس از تسخير سفارت به سرعت از نابودي باقي‌مانده اسناد جلوگيري شد و بعدها اسنادي كه از لانه جاسوسي آمريكا به دست آمده بود چاپ شده و در اختيار همگان قرار گرفت. به محض انتشار اين خبر، مردم بسياري با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسي تجمع كرده و از حركت دانشجويان حمايت كردند.

 

امام خميني‌(ره) نيز در پيامي اين حركت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول ناميدند. اين حركت دانشجويان معترض، خشم آمريكايي‌ها را برانگيخت و آنها كه ناتوان از درك ملتي استقلال‌طلب و آزادي‌خواه بودند، دست به اقداماتي بر ضد جمهوري اسلامي ايران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بين‌المللي مانند سازمان ملل، سازمان كنفرانس اسلامي، شوراي امنيت و ...، ايجاد جو منفي تبليغاتي عليه دانشجويان مسلمان و برخي اقدامات ديگر از جمله آنهاست.

 

روز ملّي مبارزه با استكبار,استكبار,13 آبان روز ملي مبارزه با استكبار

در 13 آبان 1358، دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، لانه ي جاسوسي آمريكا را در تهران تسخير كردند

 

اما پس از بي‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدي‌تري روي آوردند؛ از جمله قطع كامل روابط سياسي در 20 مهر 1359، حمله نظامي به ايران و تجاوز به خاك كشورمان كه به شكست مفتضحانه آنها در صحراي طبس انجاميد و نيز محاصره اقتصادي و بلوكه كردن داراي‌ها و اموال ايران و... كه هيچ‌كدام تاكنون درعزم ملت ايران براي مقابله با ظلم وبي‌عدالتي جهاني ومنشا اصلي آن در جهان يعني استكبار جهاني و آمريكا خللي وارد نكرده است.  و اين‌گونه نام روز 13 آبان براي هميشه در تاريخ ايران ماندگار شد.

 

آثار استكبار
استكبار، صفتي است كه در مقام عمل، به مسيري تبديل مي شود كه مستكبران آن را مي پيمايند. پذيرش و پيمودن اين مفهوم، همراه خود آثار و نتايجي دارد كه در رهنمودهاي بزرگان جامعه مدنظر بوده است. از ديدگاه امام خميني رحمه الله مي توان آثار استكبار را اين گونه برشمرد: محروميت از تمدن، تبعيض و بي عدالتي، وابستگي اقتصادي، ايجاد تفرقه، پايمال شدن حق مظلومان، استعمار فكري و فرهنگي، دگرگون شدن شخصيت فكري ملت ها و در يك كلام، به وجود آمدن وابستگي كشور در تمامي زمينه ها به مستكبران عالم. اين نتايجي است كه معمولاً از طرف قدرت طلبان و برتري جويان پديدار مي شود. اين گروه، تهذيب نفس نمي كنند و دچار خودخواهي و مقام پرستي هستند. به همين دليل، از مقام آدمي، به موجودي با اخلاق حيواني تبديل مي شوند.

 

درس هاي سيزده آبان
سيزدهم آبان به همه ي مستضعفان آموخت كه مي توانند چپاول گران را به زباله دان تاريخ بسپارند. سيزده آبان به مسلمانان آموخت كه در معبد انسانيت، آزادنه و آگاهانه در برابر والايي هاي ارجمند مكتب توحيد، به نماز بايستند، تنها در برابر «اللّه » به كرنش و سجود بنشينند و جز او، همه را طرد كنند. واقعه ي سيزده آبان به دل هاي مؤمنان قوت بخشيد و غروري مقدس و حماسه آفرين را در آنان زنده كرد. پرتوي تابناك از انوار الهي بر آنان تابانيد و درس هايي بزرگ از شهادت و رشادت و دليري به آنان آموخت. در سيزدهم آبان، مردم سرافراز ايران به همه ي مستضعفان جهان نشان داد كه ديوار ستم، شكستني است.

 
 

 

1397/08/11 تاریخ:
24 تعداد بازدید:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
دانشکده اهل البیت علیهم السلام
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal